^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


IMG 1665Profilaktyczne badania przesiewowe USG to jeden z najlepszych sposobów na wczesne wykrywanie zmian chorobowych u dzieci. Od 12 lat Fundacja Ronalda McDonalda realizuje program „NIE nowotworom u dzieci”, w ramach którego mobilny ambulans co roku przemierza dziesiątki tysięcy kilometrów odwiedzając miasta w całej Polsce. Na jego pokładzie wykonywane są bezpłatne i kompleksowe badania USG dzieci. 11 i 12 września ambulans przebadał 126 dzieci w Nowym Żmigrodzie. Akcja odbyła się w partnerstwie z Gminą Nowy Żmigród, a ambulans przyjechał na zaproszenie Wójta Gminy Grzegorza Bary i Przewodniczącego Rady Gminy Piotra Suskiego.

Program badań ultrasonograficznych dzieci znakomicie wpisuje się w linię programową Fundacji pod nazwą „NIE nowotworom u dzieci”. Badaniami objęte są dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Wykonują je lekarze radiolodzy, na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych. Asystują im wolontariusze, którzy odpowiadają również za sprawne działanie sekretariatu ambulansu. W czasie badania lekarz dokonuje kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. Klinika na kołach może dotrzeć do wielu miejsc, gdzie na co dzień nie ma dostępu do tego typu diagnostyki lub jest on ograniczony. Badania wykonywane na pokładzie ambulansu są bardzo atrakcyjne dla rodziców przede wszystkim ze względu na to, że są adresowane do wszystkich dzieci i obejmują więcej obszarów ciała niż badane podczas jednej wizyty.

IMG 1655

Przez 12 lat działania ambulansu badania objęły ponad 50 000 dzieci. Podczas każdej akcji, tam gdzie jest taka potrzeba rodzice otrzymują informację o potrzebie konsultacji specjalistycznej lub przeprowadzenia dodatkowych badań.

W ramach programu „Nie nowotworom u dzieci” Fundacja prowadzi także wykłady dla rodziców pod hasłem „Rodzicu, dostrzeż objawy”. Wykłady, podobnie jak badania profilaktyczne, są bezpłatne. To doskonała alternatywa dla rodzin, którym nie udało się dostać na badania. Program realizowany jest we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Dzięki wykładom rodzice dowiadują się, czego nie wolno przeoczyć i na jakie niepokojące sygnały należy zwrócić uwagę. To bardzo ważne, wyleczalność wielu nowotworów u dzieci jest znacznie wyższa przy wczesnej diagnozie.
Prelekcje trwają niewiele ponad pół godziny, a ich uczestnicy po wykładzie otrzymują książeczkę, w której znajdują się wszystkie potrzebne informacje „w pigułce”.

Aby zorganizować wykład w swoim mieście wystarczy skontaktować się z Fundacją za pośrednictwem strony internetowej lub Fanpage’a Fundacji.

Może to zrobić każdy − rodzic, samorząd, przedszkole.


*          *          *

Fundacja Ronalda McDonalda to organizacja pożytku publicznego działająca od 2002 r. Programy Fundacji koncentrują się na wspieraniu rodzin podczas choroby dziecka oraz szeroko rozumianej profilaktyce onkologicznej u dzieci realizowanej pod hasłem „Nie nowotworom u dzieci”. Fundacja finansuje m.in. szkolenia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z zakresu wczesnego wykrywania nowotworów. Od 2005 r. nieprzerwanie prowadzi program badań USG na pokładzie specjalnego ambulansu. Badania te objęły do tej pory ponad 50 000 dzieci z całej Polski. W roku 2009 polski oddział Fundacji uruchomił program Pokoju Rodzinnego - zespół pomieszczeń socjalnych dla rodziców w Szpitalu - Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu pod Warszawą. Fundacja prowadzi też Pokoje Rodzinne w Szpitalu Pediatrycznym WUM
w Warszawie i dba o najwyższy standard opieki nad dzieckiem i rodziną dziecka hospitalizowanego. W 2015 roku Fundacja zakończyła budowę i otworzyła pierwszy Dom Ronalda McDonalda w Polsce przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Dom od ponad roku służy rodzinom małych pacjentów, którzy przyjeżdżają do szpitala z całego kraju. Najdłuższy z pobytów wyniósł 278 dni. Prowadząc Dom oraz Pokoje Rodzinne Fundacja realizuje misję zgodnie z hasłem „Aby rodzina mogła być razem”.

Dodatkowe informacje:

www.frm.org.pl

www.facebook.com/FundacjaRonaldaMcDonalda

www.frm.org.pl/web/dom-ktory-leczy/

www.rmhc.org

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy