^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Wraz z nowym rokiem szkolnym gimnazjaliści z naszej gminy wrócili na piesze szlaki, by kontynuować zdobywanie odznaki Korona Beskidu Niskiego.

We wrześniu 49 uczestników wraz z opiekunami wybrało się na najwyższy szczyt pasma – położoną pomiędzy Wysową a Krynicą – Lackową (997 m n.p.m.). Wyprawa ruszyła z miejscowości Izby, leśną drogą prowadzącą do granicy polsko-słowackiej, a dobra pogoda nie zapowiadała trudów wyprawy. Wyzwaniem dla turystów  było strome podejście przed szczytem Lackowej, liczące około 250 metrów. Przeszkód nie zabrakło i w drodze powrotnej. Po przejściu mocno nachylonego odcinka, czekały kolejne niespodzianki − szlak turystyczny prowadził po obydwu stronach potoku, nad który nie ma przerzuconych mostów, a jedynym sposobem jego pokonania było przekraczanie go w płytszych miejscach. Nagrodą za trudy wspinaczki był ciepły posiłek w Wysowej.

lackowa

10 października miała miejsce kolejna wyprawa − tym razem na nieodległy szczyt − Łysa Góra nad Kątami (641 m n.p.m.). Dziękujemy Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kątach Cecylii Piwowar za udostępnienie kuchni oraz Państwu Krystynie i Tadeuszowi Źrebiec za przygotowanie posiłku dla turystów.

20171010 104918

20171010 121448

17 października na młodzież z naszej gminy czekała Magura Małastowska (813 m n.p.m.). Zdobywany od strony Przełęczy Małastowskiej szczyt okazał się łatwym i przyjemnym celem. Wędrując leśnym szlakiem można było przekonać się, że Magura Małastowska to także pamiątka po wielkich bitwach okresu I wojny światowej − na jej stokach zlokalizowane są trzy cmentarze wojenne. Po zejściu do Smerekowca, grupa udała się autokarem na posiłek do Regietowa.

DSC 0212

DSC 0225

DSC 0232

DSC 0252

DSC 0274

DSC 0291

Na każdym ze szczytów wykonano pamiątkowe zdjęcie pod tabliczką informującą o nazwie i wysokości góry.

Przewodnikiem grupy był, jak zwykle, pan Tadeusz Wójcik z jasielskiego oddziału PTTK.

Najwytrwalsi, którym uda się zdobyć wszystkie szczyty zdobędą odznakę Korona Beskidu Niskiego.

Wycieczki organizowane są z inicjatywy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Żmigrodzie. Do projektu powrócimy wiosną przyszłego roku.

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy