^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Byli więźniowie będą najważniejszymi gośćmi obchodów 70. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia br. Na uroczystości przyjadą przedstawiciele 42 państw, wśród nich prezydenci: Polski Bronisław Komorowski, Francji Francois Hollande, Niemiec Joachim Gauck i Ukrainy Petro Poroszenko. W obchodach będzie uczestniczyć także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

Główne obchody będą miały miejsce przed Bramą Śmierci w Birkenau. Następnie nastąpi oddanie hołdu przy Pomniku Ofiar.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty.  W rocznicę wyzwolenia obozu przypada ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Auschwitz-Birkenau to jedyny były obóz koncentracyjny i zagłady, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar znajdujący się pod nadzorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu to blisko 200 ha terenu. W 2014 r. Miejsce Pamięci odwiedziło ponad 1,5 miliona ludzi z całego świata.

W 2013 r. zakończył się projekt „Prace konserwatorskie i budowlane obiektów dawnego KL Auschwitz I − bloki o nr inw. A-2 i A-3” o wartości 17 mln zł.  14 mln zł dofinansowania pochodziło ze środków europejskich w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego operatorem jest MKiDN. Pracami objęto dwa zabytkowe budynki, dotychczas nieużytkowane ze względu na zły stan techniczny. Oba zostały zaadaptowane na cele kulturalne.

Celem Fundacji Auschwitz-Birkenau założonej w 2009 r. jest stworzenie Kapitału Wieczystego, który docelowo ma wynosić 120 mln euro, a planowany roczny przychód jest szacowany na 4-5 mln euro. Dzięki temu będzie możliwa realizacja Globalnego Planu Konserwacji, który obejmować będzie wszystkie prowadzone przez ekspertów prace wykonywane na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz. W ciągu ostatnich sześciu lat Fundacja współpracowała z 31 państwami. Wpłaty i deklaracje sięgają już 108 milionów euro. W ukończeniu tworzenia Kapitału Wieczystego mają pomóc darczyńcy – uczestnicy kampanii „18 Filarów Pamięci”.

Szczegóły dotyczące obchodów znajdują się na stronie www.70.auschwitz.org.

www.mkidn.gov.pl

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy