^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


10 lipca 2012 r. rozpoczęła swoją działalność Wakacyjna Świetlica w Łężynach. Uczestnicy spotykali się 3 razy w tygodniu w salce domu ludowego. Świetlica powstała z inicjatywy władz gminy i finansowana była z funduszy GKRPA. Świetlica to szansa dla dzieci, które w tym roku nie wyjechały na wakacyjny wypoczynek, na ciekawe i pożyteczne spędzenie letnich dni. Zajęcia prowadziła wychowawca Joanna Kmieć. Głównymi zadaniami świetlicy było: organizowanie dzieciom czasu wolnego, rozwijanie zainteresowań, rozwijanie kultury osobistej, poprawa sprawności fizycznej, poznawanie ciekawych zawodów.

 

 

W cyklu „Spotkania z ciekawymi ludźmi” uczestnicy:
1.  odwiedzili miejscowego rolnika  Wiesława Musiała, który pokazał im swoje gospodarstwo i opowiedział o ciężkiej pracy rolnika;
2.  poznali pracę policjanta, o której opowiadał st. sierżant Mirosław Ciekielski;
3.  spotkali się ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle;
4.  uczestniczyli w spotkaniu z  leśniczym Bolesławem Kutrzebą, który przeprowadził interesujące zajęcia i przekazał dzieciom niespodzianki z nadleśnictwa;
5.  zobaczyli jak szkoli się psy w Centrum Szkolenia Psów „Natura Wilka”   – spotkanie z Danutą Darul i Stefano Alaqua;
6.  poznali pracowników Magurskiego Parku Narodowego – Katarzynę Gładysz i Urszulę Olchawę.

W świetlicy realizowano także zajęcia plastyczne i manualne m.in.: decoupage – ozdabianie kuchennych deseczek; zajęcia rozwijające wyobraźnię: ręka, kciuk, nitka; prace wykonywane metodą confetti,  zwierzaki z figur geometrycznych,  kolorowanie mandali.

Dzieci miały możliwość uczestniczyć w kilku wycieczkach autokarowych  i pieszych:
1.  wyjazd na basen do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle;
2.  bezpłatne zajęcia w Magurskim Parku Narodowym w Krempnej – muzeum, ścieżka edukacyjna, posiłek w pizzerii Carina;
3.  Centrum Szkolenia Psów „Natura Wilka” w Kątach; obiad w restauracji „Zajazd pod Małym Łaskiem”; modlitwa w Sanktuarium bł. ks. Władysława Findysza;
4.  wyjazd do Folusza na „Diabli Kamień” i do parku ekologicznego;
5.  zwiedzanie najbliższej okolicy – spacer nad rzekę do Gorzyc, wyjście do lasu.

Zajęcia sportowe zrealizowano poprzez: gry w piłkę nożną, siatkówkę, grę w dwa ognie; badminton, hula hop, skakanki, aerobic.              

Uczestnicy mieli również zajęcia kulinarne, podczas  których przygotowali gofry z dżemem i bitą śmietaną, sernik na zimno, galaretki z owocami, napoje, desery z pomarańczy i bananów.

Do dyspozycji dzieci były gry stolikowe: szachy, warcaby, chińczyk, bierki, pchełki, inteligent, piłkarzyki,  puzzle.                              

Wiele frajdy przyniosły dzieciom konkursy:
1.  zawody drużynowe (przeciąganie liny, skoki w workach, kapki, skoki na skakance, zbieranie jabłek na czas, rzuty do celu);
2.  konkurs MAM TALENT –  uczestnicy  m.in. recytowali wiersze, tańczyli, przygotowali prace plastyczne, śpiewali  piosenki. Konkurs oceniało jury w składzie: Ewelina Paluch, Marta Czajka, Iwona Czaja i Małgorzata Czaja.

 

14 sierpnia uczestnicy w czasie zajęć przygotowali bukiety ziół i kwiatów, które poświęcili w Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Podsumowania działalności Świetlicy dokonano w Urzędzie Gminy, z udziałem Przewodniczącego Rady Gminy Tadeusza Źrebca oraz urzędników: Jolanty Brojek i Sylwii Sudyki. Z tej okazji jeden z uczestników zajęć – Dawid Telma przygotował prezentację zdjęć, a na jednym z korytarzy otwarto wystawę pokazującą działalność świetlicy. Uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, dyplomy i słodycze ufundowane przez wójta gminy Krzysztofa Augustyna  i zastępcę wójta Radosława Kujawskiego. Dzieci wspólnie z przewodniczącym rady zwiedziły urząd. Przyjazd dzieciom zapewnili: Urszula Kosiba, Alicja Telma, Stanisław Kurdziel i Małgorzata Opałka.

Na zakończenie zajęć odbyła się wielka wakacyjna impreza przy domu ludowym. Był grill, dyskoteka na której bawili się nie tylko uczestnicy ale również ich koledzy, koleżanki i rodzice. Imprezę pomógł zorganizować prezes KS „Gaudium” Stanisław Kurdziel. O to, żeby dzieci nie były głodne dbały: Małgorzata Opałka i Aneta Wickowska. Zdjęcia z imprezy wykonała Wioletta Gierlicka.

Aby Świetlica dobrze funkcjonowała swoją pomoc okazali: dyrektor ZS w Nowym Zmigrodzie Andrzej Merchwa, kierownik świetlicy w ZS w Nowym Zmigrodzie Beata Piekuś-Durał, Piotr Figura, Antoni Hućko, dyrektor i pracownicy GOK-u oraz sołtys wsi. Wszystkim wymienionym w tym artykule składam bardzo serdeczne podziękowania.

Wychowawca:
Joanna Kmieć

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy