^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


W poniedziałek 5 grudnia w Bibliotece Gminnej w Nowym Żmigrodzie doszło do spotkania z poetką Marią Kantor, której korzenie wywodzą się właśnie z Nowego Żmigrodu. Spotkanie było poświęconej jej nowemu tomikowi poezji „ Odcisk koronki”


 

„Odcisk koronki” to dziewiąty w dorobku twórczym poetycki tomik Marii Kantor. Autorka osobiście przed uczniami zespołu szkół im. bł. Ks. Władysława Findysza interpretowała wiersze z najnowszego tomiku poezji. Młodzież z uwagą słuchała jej interpretacji aby następnie zaprezentować własne odczucia i przemyślenia.

Maria Kantor urodziła się 8 stycznia 1940 r. w Jaśle, tam ukończyła Szkołę Podstawową nr 2 im. Marii Konopnickiej i Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego. Z wykształcenia jest magistrem chemii. Po odbyciu w latach 1957-1962 studiów na Wydziale Matematyczno-Fizyczno- Chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęła pracę zawodową w Jaśle, gdzie w jednym z zakładów przemysłowych przepracowała 38 lat. Poetka jest emocjonalnie związana z Jasłem, Nowym Żmigrodem i Krakowem, fascynuje się pięknem przyrody Pogórza oraz Tatr. Ponadto interesuje się malarstwem, muzyką, literaturą i filozofią.


Autorka zaprezentowała też zdjęcia osobiście wykonane ze swoich podróży śladami największych twórców, które były dla niej natchnieniem w wielu utworach poetyckich. Wśród wielu zdjęć były także zdjęcia ze stron Nowego Żmigrodu, z którymi, jak podkreśliła Maria Kantor jest sentymentalnie związana.

Poetka obecnie mieszka i tworzy w Krakowie, pomimo to Podkarpacie jest w jej życiu stale obecne, podobnie jak inne miejsca, które ukochała i do których z przyjemnością powraca.

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy