^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Tydzień temu w Kątach w budynku gimnazjum odbyło się spotkanie trzech pokoleń mieszkańców wsi. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Kąty „Pokolenie”.


Stowarzyszenie „Pokolenie” już od kilku miesięcy realizuje projekt w ramach Programu Operacyjnego FIO.

Celem tego projektu jest integracja i rozwój mieszkańców. Przed spotkaniem odbył się, jak co tydzień, kurs tańca pod nazwą „Młodzi tańcują starsi obserwują” - rodzice i dziadkowie z uwagą patrzyli jak ich pociechy bawią się na parkiecie.

{mosimage}Następnym elementem spotkania była historia przekazywana ustnie - pan Feliks Źrebiec, mieszkaniec Kątów, z zamiłowania historyk przybliżył młodym pokoleniom historię miejscowości. Historia przez niego przekazywana łatwo zapadała w pamięć.

Mieszkańców czekał też pokaz tworzenia przędzy, można było zobaczyć jak wyglądały proste urządzenia kądziel, wrzeciono, kołowrotek oraz jak przy ich pomocy można utworzyć nić wełnianą. Pani Elżbieta Wielgosz zaprezentowała jak w czasach jej dzieciństwa wytwarzano przędze, z której następnie powstawały ciepłe swetry, czapki, skarpety.

{mosimage}Czas szybko mija a historia tworzy się każdego dnia – spotkanie wielu pokoleń uświadomiło mieszkańcom Kątów, że należy pamiętać o zwyczajach naszych ojców i dziadów oraz że należy prezentować te zwyczaje młodym pokoleniom.

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy