^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Most, na który mieszkańcy przysiółka Zagrody w miejscowości Kąty czekali od ponad 60 lat został uroczyście otwarty i poświęcony 14 sierpnia 2011 roku.  Po symbolicznym cięciu wstęgi oraz poświęceniu mostu, przy kapliczce po drugiej stronie mostu została odprawiona Msza Święta.

 

 

Na uroczystości otwarcia zjechały się władze państwowe oraz samorządowe: senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając, Starosta Jasielski Adam Kmiecik, Wicestarosta Franciszek Miśkowicz, Przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Kręcisz, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Pers, Wójt Gminy Nowy Żmigród Krzysztof Augustyn, Zastępca Wójta Radosław Kujawski oraz wielu innych radnych powiatowych i gminnych.

 

W otwarciu uczestniczyli też radni powiatowi poprzedniej kadencji m.in. Jan Piątek, który jako radny poprzedniej kadencji w dużym stopniu przyczynił się do rozpoczęcia budowy mostu.

Budowa mostu, która trwała niespełna rok kosztowała blisko 3 mln zł. Zadanie zostało sfinansowane w 1/3 ze środków gminy Nowy Żmigród, Powiatu Jasielskiego oraz budżetu państwa.

Most połączył dwie części wsi i umożliwił swobodny przejazd mieszkańców Zagród przez rzekę, niejednokrotnie mieszkańcy tej części Kątów musieli pokonywać rzekę przejeżdżając przez płyty ułożone w korycie. Przy większych stanach wody przejazd nie był możliwy a jedyną dostępną formą przedostanie się na drugi brzeg w takim wypadku było przejście przez linową kładkę pieszą.

Niejednokrotnie karetka pogotowia i lekarz nie mogli dojechać do tej części miejscowości a dostępność do opieki zdrowotnej w nagłych wypadkach to przecież priorytet.

Gehenna mieszkańców zakończyła się w tym roku kiedy to firma Mota – Engil Central Europe S.A. z Krakowa oddała inwestycję.

 

To co się stało w tym zakątku,  to skok cywilizacyjny. Mam nadzieję, że ten most będzie służył wszystkim mieszkańcom wsi Kąty oraz turystom, którzy będą odwiedzać ten przepiękny zakątek gminy Nowy Żmigród.- powiedział wójt gminy Krzysztof Augustyn.

Sołtys wsi Kąty Tadeusz Źrebiec oraz Franciszek Miśkowicz, którzy pochodzą z tej właśnie miejscowości, w swoich wypowiedziach podkreślali to, iż dokładnie znają sytuację mieszkańców Zagród,  wiedzą jak dużo trudu trzeba było włożyć w przekonanie samorządowców oraz urzędników do wsparcia tej inwestycji. Niejednokrotnie można było usłyszeć odmowy w związku z planowaną budową zbiornika Kąty-Myscowa, że most jest tam nie potrzebny.

Grzegorz Pers, kierownik SPG ZOZ w Nowym Żmigrodzie, który również jako lekarz rodzinny musiał pokonywać rzekę aby dotrzeć do pacjenta powiedział:

Z tego miejsca chciałbym wyrazić swoją ogromną radość, że ten most powstał i może służyć społeczności. Wiem, że chodziliście do różnych urzędów i urzędników prosząc o wsparcie przy budowie mostu. Kosztowało to was wiele trudu ale możecie być z siebie dumni patrząc dzisiaj na ten most.

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy