^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Z Grzegorzem Persem, lekarzem internistą rozmawia Andrzej Józefczyk.

Okres lata sprzyja występowaniu groźnej choroby przenoszonej przez kleszcze – boreliozy. Proszę krótko scharakteryzować tę chorobę…

 

 

 

Jest to bakteryjna choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Można na nią zachorować poprzez ugryzienie skóry przez zakażonego kleszcza. Około 30 proc. Tych pajęczaków żyjących w Polsce jest zakażonych bakterią wywołującą boreliozę. Wspomnę, że mogą one wywoływać też i inne choroby, jak na przykład kleszczowe zapalenie mózgu czy tężec.

Gdzie najczęściej można spotkać kleszcze?

Powiem, ze kleszcze można spotkać praktycznie wszędzie na wolnym powietrzu: w lesie, na łące, w ogrodzie, w sadzie, nad rzeką, czy jeziorem, na działce. Ulubionymi miejscami przebywania kleszczy są dukty leśne, którymi migrują zwierzęta leśne przenoszące kleszcze. Do ich ulubionych miejsc zalicza się także parki i trawniki miejskie. Trzeba pamiętać, że kleszcza spotyka się w trawie, niskich krzakach i od spodu liści, przez co są często niewidoczne.

Kto jest najbardziej narażony na ukąszenie kleszcza?

Są to przede wszystkim pracownicy leśnictwa, ogrodnictwa, zbieracze grzybów i jagód, turyści spacerujący po lasach, myśliwi.

Jakie miejsca na skórze najczęściej atakują?

Kleszcze atakują głównie fałdy skórne, pachwiny, pępek, doły podkolanowe, kark i okolicę uszu.

W jaki sposób można rozpoznać, ze prawdopodobnie zostaliśmy zarażeni boreliozą?

Występują zmiany skórne w miejscu wkłucia się kleszcza. Charakterystyczny dla boreliozy jest tzw. rumień wędrujący przypominający pierścień o silno czerwonym zabarwieniu z przejaśnieniem w centrum. Pojawia się on z reguły po kilku dniach od ugryzienia przez kleszcza.

Co należy zrobić, gdy po powrocie do domu zauważymy na ciele kleszcza?

Kleszcza przytwierdzonego do skóry należy umiejętnie usunąć w całości, na przykład pincetą łapiąc za główkę i powoli wyciągając ze skóry. Po wyciągnięciu należy zdezynfekować miejsce ukąszenia. Należy pamiętać, aby kleszcza nie wykręcać, nie urywać ani energicznie szarpać. Musi on być usunięty w całości.

Kleszcza nie wolno usuwać przez ściskanie palcami, zalewanie chemikaliami, tłuszczem. Kleszcz dusząc się, wymiotuje i przez co zwiększa ryzyko zakażenia. Jeśli nie potrafimy w sposób fachowy usunąć, trzeba udać się do ośrodka zdrowia, gdzie udzielona zostanie fachowa pomoc.

A gdy pojawi się już rumień?

Wtedy już bezwzględnie trzeba udać się do lekarza. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej. Pamiętajmy, że szybko rozpoznana choroba i odpowiednie leczenie w stu procentach eliminuje chorobę i jej powikłania.

Jakie powikłania mogą wystąpić?

Przede wszystkim stany zapalne stawów, trudności w chodzeniu, zapalenie mięśnia sercowego, neuroborelioza. Nie leczona borelioza może doprowadzić do śmierci.

Jak można się chronić przed ukąszeniem i chorobą?

Należy pamiętać, że ukąszenie kleszcza nie jest bolesne. Ślina ma właściwości znieczulające, więc nie poczujemy ukłucia. Dlatego wskazana jest koszula z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami, pełne obuwie i nakrycie głowy. Unikajmy ocierania się o krzewy, krzaki, siadania na zwalonych pniach. Warto by ubranie było jasne, gdyż łatwiej wtedy dostrzec kleszcza. Można również stosować szeroko dostępne preparaty jak Off,  Autan, Bross.

 

Materiał z tygodnika regionalnego „Nowe Podkarpacie”

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy