^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Radosne święto wszystkich dzieci obchodzone od ponad pół wieku, na stałe wpisało się w kalendarz dni świątecznych. W Polsce obchodzi się je 1 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Dziecka, podobnie jak w wielu krajach europejskich należących kiedyś do bloku krajów socjalistycznych. W innych krajach dziecięce święto przypada na dzień 20 listopada i obchodzone jest jako Dzień Praw Dziecka lub Powszechny Dzień Dziecka, a data jest upamiętnieniem uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r.

 

 

W Szkole Podstawowej w Kątach w dniu 1 czerwca obchodzono nie tylko Dzień Dziecka ale pani dyrektor Cecylia Piwowar zdecydowała połączyć to święto z Dniem Matki i Ojca. Połączenie tych świąt w efekcie zapoczątkowało Dzień Rodziny, który zbiegł się z prowadzonym przez Gminę programem  Postaw na rodzinę. Na uroczystość tego dnia przybyli nie tylko rodzice i dzieci ale także zaproszeni goście.

 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: pani Joanna Kmieć – koordynatorka programu Postaw na rodzinę, państwo Danuta Dural i Stefano Alacqua – zajmujący się szkoleniem psów, Tadeusz Źrebiec – Przewodniczący Rady Gminy oraz ksiądz proboszcz Stanisław Mirek.

Jednak głównymi bohaterami tego dnia były dzieci, które przygotowały program artystyczny: szereg wierszy i piosenek dedykowanych mamie i tacie oraz przedstawienie kopciuszek w wykonaniu maluchów, które rozbawiło dorosłych.

 

Pani dyrektor Cecylia Piwowar w słowach skierowanych do rodziców podkreśliła jak ważna jest rola rodziny w obecnym społeczeństwie oraz, że to właśnie rodzina jest najcieplejszym miejscem pod słońcem.

 

Dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane laurki i kwiaty, co wzbudziło wzruszenie na twarzach rodziców. Przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Źrebiec wszystkich maluchów obdarował słodyczami. Na sali panowała rodzinna atmosfera bijąca ciepłem i miłością.

Na zakończenie tego dnia czekał gwóźdź programu pokaz tresury psów. Pani Danuta Dural podkreśliła, że ważne jest aby dzieci miały świadomość jak zachować się wobec psa agresywnego i uniknąć pogryzienia. Rodzice i dzieci zebrali się pod budynkiem szkoły i mogli zobaczyć do czego zdolny jest pies wyszkolony przez pana Stefano Alacqua. Pies wyszkolony na ratownika słuchał wszystkich komend mimo, że był trochę zdezorientowany ze względu na tłum. Pies potrafił odszukać dziecko schowane nie tylko na ziemi ale też dziecko ukryte na drzewie. Wierny pies po odnalezieniu zguby przysiadł i dał znak swojemu panu dwukrotnym szczeknięciem, że wykonał misje.

 

Dzieci z terenów wiejskich niejednokrotnie narażone są na kontakt z psami biegającymi na wolności, dlatego lekcja udzielona im przez profesjonalnych szkoleniowców psów, w okresie wakacji może być bezcenna.

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy