^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


W dniach 27-29 maja trzydziestoosobowa grupa lokalnych liderów z naszej gminy w ramach Programu Integracji Społecznej odwiedziła Gminę Bieliny w województwie świętokrzyskim. Wizyta studyjna została zorganizowana przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju wsi Kąty „Pokolenie”.

 

 

W piątek cała grupa zakwaterowała się w ośrodku Jodłowy Dwór a następnego dnia rozpoczęła się wizyta studyjna. Pierwszym jej punktem była wizyta w Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich, w której można było dowiedzieć się wielu rzeczy na temat rozwoju gminy i zagospodarowania środowiska  w taki sposób aby było ono atrakcyjne nie tylko dla mieszkańców ale przede wszystkim dla turystów. Osiągnięcia Gminy Bieliny i ich dobre rady mogą znaleźć odniesienie dla naszych terenów, gdzie ruch turystyczny powoli ożywa.

 

Oprócz tego,dla naszej grupy został przygotowany występ zespołu śpiewaczy "Echo Wiły". Zespół powstał w  1995 roku w trosce o pielęgnowanie tradycji ludowych i gwary świętokrzyskiej. Panie w zespole tryskały energią a ich śpiew można było usłyszeć w całych Bielinach.

Następnym punktem dnia był obiad w Karczmie Regionalnej przy Osadzie Średniowiecznej. Po obiedzie mimo deszczu większość osób udała się na zwiedzanie Osady, która znajduje się w miejscowości Huta Szklana. Średniowieczna Osada była miejscem, w której czas cofnął się o kilka stuleci. Gdy tylko przekroczyliśmy bramę Osady, jakby wehikuł czasu przeniósł nas w odległą przeszłość. XII/XIV-wieczne zagrody i warsztaty oraz Dom Zielarki towarzyszył naszej podróży w czasie. Klimat i atmosferę codzienności sprzed setek lat można było odnaleźć w gospodarstwie domowym otoczonym plecionym ogrodzeniem, z chatą ze ścianami obrzuconymi gliną i dachem pokrytym słomianą strzechą.

 

Po tych niesamowitych wrażeniach uczestnicy wizyty udali się do Szkoły Podstawowej, w której przywitały ich panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Hucie Starej.  Panie zaprezentowały swoją działalność oraz potrawy regionalne i pyszna nalewkę. Uczestniczki wycieczki, z których część także należy do KGW wymieniły się doświadczeniami odnośnie bibułkarstwa.

 

Następnie pomimo dnia bogatego w atrakcje czekała na nas biesiada regionalna przy suto zastawionych stołach. Biesiada trwała do późnych godzin wieczornych.  Na biesiadzie przywitali nas Przewodniczący Rady Gminy Bieliny Marek Nowakowski oraz Pani Sekretarz UG.  Podczas wspólnej biesiady w miłej atmosferze przedstawili nam swoje osiągnięcia.

 

W niedziele odbywały się kolejne szkolenia na temat rozwoju turystyki  a przed południem wyruszyliśmy bryczkami na Święty Krzyż, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Następnie mieliśmy okazje zwiedzić interaktywne muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego i znajdujący się na górze Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego.

 

Z terminem naszej wizyty zbiegł się Jarmark Świętokrzyski, w którym mogliśmy uczestniczyć. Na górze wokół klasztoru szereg straganów z własnymi wyrobami i regionalną kuchnią. Na jednym ze straganów spotkaliśmy panie z KGW  w Nowej Hucie, które jeszcze raz mogły zaprosić nas na degustacje przygotowanych specjałów.

 

Wracając z góry mogliśmy wejść na platformę widokową, z której widać piękną panoramę Gór Świętokrzyskich.

Jednak wszystko co dobre szybko się kończy i po trzech dniach aktywnego wypoczynku musieliśmy się rozstać z gminą Bieliny i powrócić do codziennych obowiązków. Wizyta studyjna była świetnym doświadczeniem dla lokalnych liderów, którzy pomysły na aktywizację lokalnej społeczności mogą przenieść na swój teren. 

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy