^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Wywiad z dyrektorem Zespołu Szkół w  Nienaszowie Zdzisławem Brocławikiem.

 

-Zespół Szkół w Nienaszowie w ostatnim czasie organizuje największą ilość imprez sportowych spośród szkół w Gminie Nowy Żmigród. Jaka jest tego przyczyna?

- Pierwszą i podstawową przyczyną jest to, że Zespół Szkół w Nienaszowie lubi sport. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zawsze chętnie brali udział w różnych dyscyplinach sportowych i odnosili sukcesy. Kolejną przyczyną jest to, że od września ubiegłego roku mamy, jako jedyna placówka z terenu Gminy Nowy Żmigród, nową pełnowymiarową salę gimnastyczną, którą chcemy w pełni wykorzystywać i dlatego organizujemy zawody sportowe - nie tylko dla uczniów naszej szkoły ale także i dla uczniów z innych szkół z terenu naszej gminy.

 

 

- Pan jest dyrektorem Zespołu Szkół i z pana inicjatywy wychodzą wszelkie pomysły imprez sportowych. Skąd u Pana takie zaangażowanie w sport? Czy jest Pan albo był kiedyś sportowcem?

- Sportowcem jestem raczej biernym… Lubię sport, uczyłem kiedyś  wuefu, dlatego zawody sportowe są mi bliskie. Osobiście sportu nie uprawiam, jedynie amatorsko jazda rowerem i spacery.

- Jaka jest reakcja uczniów na propagowanie sportu przez szkołę?

{mosimage}- Uczniowie chętnie uprawiają sport. Angażują się mocno w  zajęcia wuefu i treningi - nawet po lekcjach. Duża zasługa jest w tym naszego wuefisty Bogdana Sterkowicza, który z wielkim oddaniem poświęca swój czas trenując uczniów i spotykając się z nimi - nie tylko na lekcjach ale i na zajęciach dodatkowych.  Przed rozgrywkami organizuje sparingi z innymi szkołami, w swoim zupełnie prywatnym czasie, aby jak najlepiej przygotować uczniów naszej szkoły do walki o pierwsze miejsce. Poza tym uczniowie ćwiczą na Sali z innymi nauczycielami a nawet zorganizowała się grupa ministrantów –też uczniów z naszej szkoły, która pod opieką księdza trenuje dwa razy w tygodniu.

- Czy wśród młodzieży wyrosły już jakieś talenty sportowe?

- Wybitnych indywidualistów z ponad przeciętnymi umiejętnościami jeszcze nie zauważyłem, natomiast są uczniowie bardzo dobrzy, którzy w drużynowych konkurencjach uzupełniają się wzajemnie i  to powoduje, że odnoszą sukcesy.

- W piłce siatkowej Gimnazjum odniosło sukces, o czym świadczy chociażby ostatnia wygrana na powiatowych rozgrywkach w piłce siatkowej organizowanych przez Gimnazjum nr. 1 w Jaśle. Czy może Zespół Szkół powinien pójść w tym kierunku?

- Myślimy o tym… Rozmawiałem nawet na ten temat z Panem Wójtem, z Prezesem Klubu Sportowego „Tempo-Nienaszów”, rozmawiałem również z przedstawicielami stowarzyszenia „Razem w przyszłość”, którzy również chcą u nas ćwiczyć i wynajmować salę gimnastyczną. Chcemy tę dyscyplinę sportu uprawiać. Jest ona coraz popularniejsza, może ze względu na sukcesy polskich siatkarzy i siatkarek. Myślimy aby stworzyć drużynę ligową z prawdziwego zdarzenia a jeśli się to nie uda to będziemy próbować stworzyć ligę okręgową gimnazjów z powiatów jasielskiego i krośnieńskiego.

- Szkoła w Nienaszowie, co wynika z naszej rozmowy, ma duże plany odnośnie siatkówki a jakie w najbliższym czasie są planowane wydarzenia sportowe w ZS?

{mosimage}- 3 marca odbyły się rozgrywki w piłce nożnej halowej w kategorii Szkół Podstawowych a w czwartek 10 marca będzie druga część rozgrywek tym razem skierowana do gimnazjalistów. Natomiast w sobotę 26 marca odbędzie się turniej piłki halowej ministrantów z dekanatu Nowy Żmigród organizowany przez księdza proboszcza z Nienaszowa. To tyle z planów na ten miesiąc. Natomiast w okresie wiosennym będziemy próbować zorganizować nowe turnieje a w czym to się jeszcze okaże.

- Podsumowując naszą rozmowę mogę stwierdzić, że Zespół Szkół w Nienaszowie jest zaprzeczeniem sondażu pracowni ACR Rynek i Opinia, według którego Polacy coraz chętniej wybierają sporty indywidualne, bo tutaj sporty grupowe cieszą się większym powodzeniem niż indywidualne.

- Podzielam tę opinię, ponieważ w naszej szkole nie mamy żadnych problemów z chęcią uprawiania dyscyplin grupowych, jak chociażby siatkówka, wręcz przeciwnie młodzież garnie się do sportu i chętnie bierze udział w zawodach sportowych.

- Dziękuję za rozmowę i życzę samych sukcesów w działaniach promujących sport wśród dzieci i młodzieży.

Rozmawiał Marek Sroka.

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy