^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Święty Mikołaj istnieje i nie jest mitem. Wszystkie dzieci i dorośli mogli się o tym przekonać w ciągu ostatnich dni. W swojej długiej wędrówce, ten święty z dużym brzuchem i długą brodą, pojawił się także w kołach gospodyń wiejskich.

 

 

Wczoraj wieczorem odwiedził zespół Pokolenie z Kątów. Ku zdziwieniu świętego Mikołaja zespół nie oczekiwał na jego przyjście, lecz doskonalił swoje umiejętności podczas co tygodniowej próby. Dlatego też mógł wręczyć zasłużone prezenty różnym pokoleniom działającym w zespole.

Starsze pokolenia były zdziwione, że Mikołaj ich także odwiedził. „Jesteśmy bardzo zaskoczone przybyciem świętego Mikołaja. Chętnie przyjęlibyśmy go do naszego zespołu, ponieważ brakuje nam męskich głosów” – mówi jedna z wokalistek.

Zespół połączył pokolenia, aby kultywować tradycję polskiej wsi i ocalić od zapomnienia ludowe piosenki i przyśpiewki.

 

Zespół Pokolenie powstał razem ze stowarzyszeniem promocji i rozwoju wsi Kąty o tej samej nazwie. Swoją działalność rozpoczęliśmy lipcem tego roku występem na stuleciu straży w Kątach. Od tej pory szukamy dawnych piosenek i przyśpiewek związanych z naszym terenem, aby ocalić je od zapomnienia. Zespół był spontaniczną inicjatywą i nie brakowało chętnych pań do śpiewania. Jedyne co nam brakuje to mężczyzn, których chętnie przyjęlibyśmy do naszego zespołu. Działamy po to, aby wypromować te dawne, a zarazem piękne pieśni z naszego regionu.” – mówi Krystyna Źrebiec przewodnicząca koła gospodyń wiejskich w Kątach.

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy