^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie LGD Stowarzyszenie „Subregion magurski – szansa na rozwój”, reprezentowana przez Koła Gospodyń Wiejskich, wzięła udział w corocznym Konkursie Bożonarodzeniowym , którego celem jest promowanie najlepszych potraw i aranżacji stołu wigilijnego oraz poznawanie i kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych regionu.

 

 

To już druga edycja konkursu. W jego ramach Lokalne Grupy Działania przygotowały i zaprezentowały jedną potrawę wigilijną charakterystyczną dla terenu, z którego pochodzą. Naszą potrawą były pierogi z suszonych owoców. Do udziału w konkursie zgłosiło się 18 lokalnych stowarzyszeń z trenu województwa podkarpackiego.

 

Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy przygotowały 12 tradycyjnych potraw wigilijnych i pięknie wyglądający stół, który uginał się pod ciężarem smaczności,  jakie panie z KGW przygotowały. Ocena naszego stanowiska była dosyć wysoka, ale nie udało się zająć miejsca na podium.

Kapituła Konkursowa po ocenie smaku i estetyki prezentowanej potrawy regionalnej oraz stołu wigilijnego zgodnie z przyjętymi kryteriami takimi jak: ilość potraw na stole wigilijnym, sposób prezentacji, tradycja, pracochłonność i różnorodność potraw. Pierwsze miejsce przyznała Lokalnej Grupie Działania „Dorzecze Mleczki", za: rybę faszerowaną w galarecie, drugie miejsce zdobyła Lokalna Grupa Działania „Liwocz", za: pstrąga faszerowanego. Trzecie miejsce przypadło „Czarnorzecko - Strzyżowskiej Lokalnej Grupie Działania", za: kwaśną kaszę. Zwycięzcy za pierwsze trzy miejsca odebrali nagrody w postaci sprzętu AGD. Pozostali uczestnicy konkursu również zostali nagrodzeni sprzętem gospodarstwa domowego. Nasza grupa otrzymała kuchenkę mikrofalową.

 

Jednak w konkursie byli tylko wygrani, bo przygotowanie tak pysznych potraw, mimo że nie nagrodzonych pierwszym miejscem jest, sukcesem samym w sobie. Nasze stanowisko było odwiedzane przez wielu gości, którzy zachwycali się smakiem potraw jakie panie z KGW przygotowały.

Udział w konkursie pozwolił, LGD Subregion magurski-szansa na rozwój, wypromować pierogi z suszonych owoców i wiele innych potraw, które przyciągały wyglądem i zapachem a po ich spróbowaniu goście stwierdzali, że czują niebo w gębie.

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy