^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


To już druga produkcja filmu przedstawiającego obyczaje panujące na naszych terenach przed kilkudziesięcioma latami, kiedy domy były pokryte strzechą  a ludzie przeżywali święta zgodnie z tradycją.  Film nosi tytuł: XIX-wieczna polska wieś Beskidu niskiego a powstał dzięki  pomocy finansowej wójta  gminy. Aktorami  byli mieszkańcy  Kątów i okolic, którzy wystąpili społecznie w filmie.  

Tym razem w drugiej części przedstawiono okres Bożego Narodzenia obchodzony zgodnie  z tradycją naszych dziadów, aktorzy mieli o tyle łatwe zadanie że nie musieli grać, byli po prostu sobą , ponieważ pamiętają, bądź też znają z opowiadań te czasy.

Wieczór Wigilijny, Boże Narodzenie, Szczodraki i Nowy Rok z końca XIX wieku to czas w którym rozgrywa się akcja filmu. Film trwa zaledwie 20 minut mimo to przedstawia dokładnie urok i piękno tego czasu.

 

Premiera filmu odbyła się 3 września w budynku szkoły podstawowej w Kątach.  Na premierze byli obecni Aktorzy, Sołtys wsi Kąty, Telewizja Jasło, która zrealizowała film oraz Wójt Gminy . Po obejrzeniu filmu wójt podziękował aktorom i telewizji jasło, że udało im się powrócić do tamtych czasów,  po których dzięki ich pomocy zostanie trwały ślad a pamięć przeszłych pokoleń nie zginie.

 

Film  wkrótce zostanie wyemitowany na antenie Telewizji Jasło , można go już oglądać na stronie TVJ, filmem zainteresowała się także telewizja z Kanady  a w przyszłości zapewne będzie służył jako wspaniała multimedialna lekcja tradycji i historii.

 

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy