^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


 

Wdzięczność zdobi grób zwycięskich synów. Siła wzmocni naród w wieńcu sławy.Taka właśnie inskrypcja znajduje się na jednej z tablic zdobiących wejście na cmentarz żołnierzy austryjackich z czasów I wojny światowej w Desznicy. Cmentarz znajduje się u podnóża świątyni, a jego uroczyste otwarcie i poświęcenie po renowacji  odbyło się 5 października 2010 roku .Całkowity koszt remontu cmentarza to  335 710,18 zł, większość środków pochodziła  z Urzędu Województwa ( 182 327,19 zł) , z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa  (130 000 zł) a także wkład z budżetu Gminy  Nowy  Żmigród (23 382,99) zł. Przy okazji remontu cmentarza wykonano kamienne obejście wokół kościoła  a było to możliwe dzięki pomocy z programu Leader w ramach działania Odnowa i rozwój wsi . Wysokość pomocy wyniosła 24 150 zł, pozostała kwota 8050 zł to wkład własny parafii i społeczna pomoc mieszkańców.Prace związane z obejściem wokół kościoła wyceniono na ponad 60 000 zł ale dzięki pomocy mieszkańców w wykonywanych pracach wystarczyła łączna kwota 32 200 zł.

 

Na uroczystość poświęcenia  przebył JE ks. biskup Edward Białogłowski. O godzinie 14 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, na której były obecne władze gminy  i inni zaproszeni goście. W darach ołtarza znalazł się znicz, który po mszy zapłonął na mogile. Poświęcenie cmentarza poprzedziła uroczysta procesja wokół kościoła. Po zakończonej modlitwie nad mogiłami poległych żołnierzy  uczestnicy przenieśli się do budynku szkoły podstawowej gdzie odbyła się  prelekcja na temat: Łemkowie i cerkwie w Beskidzie Niskim – krótki rys historyczny. Cerkiew w Desznicy i jej piękno; I wojna Światowa na terenie Beskidu Niskiego i Bitwa Gorlicka; Beskidzkie cmentarze wojenne, ich twórcy i najciekawsze przykłady architektury cmentarnej; do których należy też odrestaurowany cmentarz w Desznicy.  Prowadzący prelekcje na temat cmentarzy Roman Frodyma podkreślił fakt, że w tych mogiłach leżą ludzie, którzy walczyli o wspólną wolność.

 

Gdy uroczystości dobiegły końca Wójt Gminy Krzysztof Augustyn podziękował biskupowi  Edwardowi Białogłowskiemu za obecność, przewodnikom górskim Romanowi Frodymie oraz Łukaszowi  Kuczmarzowi za wygłoszone wykłady a także gościom za przybycie. Serdeczne podziękowania złożył także proboszcz parafii w Desznicy ks. Józef Obłój przede wszystkim władzom  gminy  za ich pomoc materialną jaką włożyły w renowacje cmentarza i wszystkim, którzy przybyli by złożyć hołd poległym w walce o wolność.  

 

 

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy