^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Gimnazjum w Kątach
 

Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa zorganizowany
w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kątach

W Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kątach został zorganizowany dzień otwarty, którego celem było podsumowanie dotychczasowych działań profilaktycznych oraz promocja szkoły dla uczniów szkół podstawowych współpracujących z naszym Gimnazjum. W spotkaniu wzięli udział także rodzice i przedstawiciele samorządu gminnego.

Zaproszonych gości powitała pani dyrektor Alicja Nowacka. Pani dyrektor w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na to, że zdrowy styl życia jest podstawowym warunkiem utrzymania zdrowia. Działania profilaktyczne szkoły mają zapewnić bezpieczeństwo uczniów w szkole, promować zdrowy styl życia, chronić uczniów przed zagrożeniami poprzez wzmacnianie czynników chroniących a osłabianie czynników ryzyka. Uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w pozalekcyjnych zajęciach sportowych, wycieczkach krajoznawczych, nauczyciele realizują tematy dotyczące profilaktyki na lekcjach wychowawczych i poszczególnych przedmiotach.

Dzień otwarty – dzień profilaktyki jest podsumowaniem pracy szkoły promującej bezpieczeństwo uczniów. Na przełomie marca i kwietnia zorganizowano w szkole szereg działań pod hasłem „Wolni od…”. Zorganizowano warsztaty z przedstawicielkami PPP w Jaśle, zorganizowano spotkanie z funkcjonariuszem Policji w Nowym Żmigrodzie, który przybliżył młodzieży tematykę odpowiedzialności karnej nieletnich, uzależnień: narkotyki, alkohol, dopalacze, cyberprzemoc. Na lekcjach informatyki uczniowie wykonywali prezentacje multimedialne na temat: cyberprzemocy, zdrowego stylu życia, „czy wiesz co jesz”, agresja i przemoc, uzależnienia. Uczniowie przygotowywali spektakle teatralne o tematyce dotyczącej zagrożeń XXI wieku.

Gimnazjum w Katach kolejny już rok realizuje programy profilaktyki uzależnień „Znajdź Właściwe Rozwiązanie” oraz promujący zdrowy styl życia „Trzymaj Formę”.

W realizację programów zaangażowali się wszyscy nauczyciele naszej szkoły. Nauczyciele przeprowadzili konkursy mające na celu promocję zdrowia. Wzięła w nich udział większość uczniów naszej szkoły.

Były to konkursy:
- konkurs plastyczny - „Piramida zdrowia w języku niemieckim,
- konkurs wiedzy - „Trzymaj Formę,
- konkurs plastyczny - „Żyj zdrowo,
- „Ochrona środowiska receptą na zdrowe życie” - prezentacja w systemie Power Point,
- „Konkurs poetycki” - wiersz promujący zdrowy styl życia,
- „Szkolny turniej szachowy i warcabowy”,
- „Szkolny turniej tenisa stołowego”,
- „Szkolny turniej piłki halowej i koszykówki”.

Pani dyrektor Alicja Nowacka wręczyła laureatom czołowych miejsc nagrody w postaci dyplomów, medali oraz nagród rzeczowych.

Następnie uczniowie wszystkich klas gimnazjum zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod opieką pani Renaty Zięby. Na scenie przedstawiona została inscenizacja „Baśń o panowaniu króla Zdrówka”. Nasi szkolni aktorzy odegrali postaci baśniowe: króla Zdrówko, królową Rzepkę, królewnę Piękne Liczko, królewicza Białego Ząbka, Kronikarza, Nianię, Astrologa, Herolda, Pazia, złego czarownika Wirusa, dobrą wróżkę Inhalację, złą wróżkę Anemię, Ogrodniczkę, Witaminki, złą czarownicę Próchnicę, dobrą wróżkę Stomatologię oraz chór dam dworu. Świetna charakteryzacja, kostiumy i zmiany głosu aktorów sprawiły, że widzowie, zwłaszcza ci najmłodsi z zapartym tchem śledzili pełną zwrotów akcję. Inscenizację baśni rozpoczęły główne postaci tańcząc menueta, a efektownym zwieńczeniem szczęśliwego zakończenia był taniec poloneza.

Po przedstawieniu, goście oraz uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na poczęstunek składający się z przystawek zawierających warzywa, owoce, świeży nabiał, pieczywo oraz napoje i desery przygotowane przez uczniów na zajęciach techniki pod opieką pani Marii Stoś.

Dzień profilakt...
Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa
Dzień profilakt...
Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa
Dzień profilakt...
Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa
Dzień profilakt...
Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa
Dzień profilakt...
Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa
Dzień profilakt...
Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa
Dzień profilakt...
Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa
Dzień profilakt...
Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa
Dzień profilakt...
Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa
Dzień profilakt...
Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa
Dzień profilakt...
Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa
Dzień profilakt...
Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa
Dzień profilakt...
Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa
Dzień profilakt...
Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa
Dzień profilakt...
Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa Dzień profilaktyki i bezpieczeństwa

2 kwietnia – 10 rocznica śmierci patrona Gimnazjum w Kątach
– Jana Pawła II

W bieżącym roku obchodzimy dziesiątą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Z tej okazji uczniowie Gimnazjum w Kątach, którego patronem jest nasz święty rodak, przygotowali uroczystą akademię ku Jego czci. Rozpoczęła się ona od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły, którego słowa odnoszą się do papieskich wędrówek po szlakach Beskidu Niskiego.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z pewnością nie pamiętają Jana Pawła II i z myślą o nich, ale też dla przypomnienia starszym uczniom, przedstawione zostały kluczowe wydarzenia z życia patrona.

Jan Paweł II to papież rodziny i obrońca życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Dlatego też w czasie akademii nawiązywano również do niedawno obchodzonego Dnia Życia. Uczniowie klas II i III przygotowali scenki przedstawiające wartość, jaką dla człowieka stanowi dar rodzicielstwa. Bardzo sugestywnie przedstawili rozwój zarodka, a potem płodu od jego najwcześniejszych dni, radość oczekiwania na dziecko i jego wychowywania. Uczennica klasy III Aleksandra Doktor, laureatka międzyszkolnego konkursu piosenki, zaśpiewała na koniec „Balladę o nienarodzonym dziecku”.

2 kwietnia – 10...
2 kwietnia – 10 rocznica śmierci patrona Gimnazjum w Kątach – Jana Pawła II 2 kwietnia – 10 rocznica śmierci patrona Gimnazjum w Kątach – Jana Pawła II
2 kwietnia – 10...
2 kwietnia – 10 rocznica śmierci patrona Gimnazjum w Kątach – Jana Pawła II 2 kwietnia – 10 rocznica śmierci patrona Gimnazjum w Kątach – Jana Pawła II
2 kwietnia – 10...
2 kwietnia – 10 rocznica śmierci patrona Gimnazjum w Kątach – Jana Pawła II 2 kwietnia – 10 rocznica śmierci patrona Gimnazjum w Kątach – Jana Pawła II
2 kwietnia – 10...
2 kwietnia – 10 rocznica śmierci patrona Gimnazjum w Kątach – Jana Pawła II 2 kwietnia – 10 rocznica śmierci patrona Gimnazjum w Kątach – Jana Pawła II
2 kwietnia – 10...
2 kwietnia – 10 rocznica śmierci patrona Gimnazjum w Kątach – Jana Pawła II 2 kwietnia – 10 rocznica śmierci patrona Gimnazjum w Kątach – Jana Pawła II

 

Kanonizacja Patrona Gimnazjum w Kątach – Jana Pawła II

Jan Paweł II – Najwyższy Pasterz Kościoła, Piotr naszych czasów, niekwestionowany autorytet moralny, nasz wielki rodak, intelektualista, poeta. Dla wielu Polaków wzór do naśladowania, dla młodzieży – mentor.

Kanonizacja Jana Pawła II wyznaczona została na 27 kwietnia 2014 roku, a poprzedzała ją beatyfikacja 1 maja 2011 roku. Jest to wielkie wydarzenie dla wszystkich chrześcijan.

Kanonizacja jest również ogromnym wydarzeniem dla szkół, których patronem jest Papież – Polak. Wiele z nich, w tym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kątach, które szczególnie związane jest z osobą Ojca Świętego, przygotowywało się do uczczenia pamięci Wielkiego Polaka. Co roku organizowane są konkursy z wiedzy na temat życia i pontyfikatu Jana Pawła II, w których udział bierze znaczna część młodzieży. W bieżącym roku największą popularnością cieszył się konkurs plastyczny „Jan Paweł II w oczach młodzieży”. Uczniowie wykonali wiele interesujących prac plastycznych, które prezentujemy poniżej.

Konkurs poetycki również miał wielu swoich zwolenników, którzy zaprezentowali wysoki poziom prac. W maju odbędzie się w Gimnazjum w Kątach Gminny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II – „Jan Paweł II – człowiek Boga”. Zapraszamy do udziału szkoły.

Z okazji tego wielkiego święto odbyła się uroczysta akademia pod hasłem „Każdego człowieka czeka walka duchowa”. Przedstawienie zawierało przesłania Jana Pawła II, które pochodziły z jego wierszy, dramatów, przemówień, wspomnień i rozmów. Poruszyły one nasze serca i skłoniły do refleksji.

                                                                             Uczennice klasy III
Gimnazjum w Kątach
Żaneta Bobula
Iwona Piwowar
 

Szkolny konkurs „Życie i twórczość Aleksandra Fredry"

Rok 2013 był ogłoszony rokiem Aleksandra Fredry, dlatego w naszej szkole zorganizowano konkurs poświęcony życiu i twórczości dramatopisarza, który odbył się 19.12.2013 r. Rywalizacja przebiegła w trzech etapach: quiz wiedzy o życiu i twórczości A. Fredry, inscenizacja fragmentu twórczości dramatopisarza oraz plakat. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom, jednakże najlepiej zaprezentowali się: Iwona Piwowar z kl. III, Sabina Parylak,  Aleksandra Doktor i Marcin Piątek z kl. II. Zgromadzonej publiczności i komisji oceniającej najbardziej podobał się quiz i aktorskie popisy uczniów wcielających się w rolę bohaterów „Zemsty”, „Ślubów panieńskich”, „Pana Jowialskiego”. Spotkanie z Aleksandrem Fredrą przybliżyło uczniom postać i twórczość najbardziej znanego komediopisarza związanego z naszym regionem.

 

Święto Niepodległości
– akademia w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. Jana Pawla II w Kątach

11 listopada to szczególna data w historii Polski. Właśnie w tym dniu w 1918 roku po 123 latach zaborów nasz kraj wrócił na mapę świata. Pomimo tego, że kilku pokoleniom Polaków nie dane było ujrzeć wolnej ojczyzny, nie ustawali oni w dążeniach do niepodległości i wielokrotnie prowadzili zrywy powstańcze, które podsycały ducha patriotyzmu w narodzie. Dzisiaj, 95 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości czcimy pamięć tych, którzy walczyli o naszą wolność. Na wszystkich szczeblach administracji państwowej a także lokalnie w kościołach i szkołach całego kraju odbywają się uroczyste msze święte, przemarsze, inscenizacje i akademie.

 

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kątach dla upamiętnienia tych wielkich wydarzeń w historii Polski przygotowało program artystyczny przybliżający tamte ważne dni.

Program przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pań Renaty Zięby i Marii Stoś został zaprezentowany w trakcie gminnych obchodów Święta Niepodległości w Nowym Żmigrodzie. Przedstawiono w wymowny sposób zniewolenie Polski przez zaborców, zrywy niepodległościowe i wyzwolenie kraju spod okupacji najeźdźców. Pięknie zaaranżowane pieśni i wiersze patriotyczne nadały akademii dynamiki i harmonii. Uczniowie otrzymali gratulacje i podziękowania za wyrazisty i wzruszający program.

  

 

 Dzień Patrona w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kątach (16.10.2013)

Jak co roku, 16 października obchodzony jest w Polsce Dzień Papieski. Po raz czwarty jest on także świętem patronalnym społeczności szkolnej Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kątach.

Obchody upamiętniające 35-tą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową rozpoczęliśmy przemarszem uczniów, nauczycieli i rodziców wraz z pocztem sztandarowym do kościoła parafialnego, gdzie uczestniczyliśmy w mszy świętej odprawionej przez księdza proboszcza Stanisława Grzyba. W homilii prowadzonej z udziałem uczniów przypomniane i zinterpretowane zostały hasła przewodnie pontyfikatu Jana Pawła II. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewniły uczennice naszej szkoły. Wśród pieśni wykonanych przy akompaniamencie gitar nie mogło zabraknąć szczególnie ulubionej przez papieża-Polaka „Barki”.

Kolejna część uroczystości odbyła się w budynku gimnazjum. Pani dyrektor Alicja Nowacka powitała przybyłych rodziców i przedstawiła sylwetkę Jana Pawła II. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej, złożenie kwiatów pod portretem patrona szkoły oraz część artystyczna przygotowana pod przewodnictwem pań: Małgorzaty Mroczki, Marii Stoś i Renaty Zięby. Zaprezentowano utwory poetyckie i piosenki odnoszące się do postaci Jana Pawła II, jak również do miejsc szczególnie przez niego ukochanych. Zwieńczeniem akademii było efektowne wykonanie krakowiaka przez uczniów ubranych w stroje regionalne.

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy