^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie 

http://www.zs-nowyzmigrod.edu.pl

 

Olimpijczyk Paweł Zygmunt w ZS w Nowym Żmigrodzie

pawel zygmunt 1

27 kwietnia w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie gościł olimpijczyk Paweł Zygmunt. Paweł Zygmunt to najlepszy polski łyżwiarz szybki ostatnich lat, medalista mistrzostw świata i Europy, olimpijczyk z Lillehammer (1994), Nagano (1998), Salt Lake City (2002) i Turynu (2006).

Paweł Zygmunt jest też 40-krotnym Mistrzem Polski na dystansach 1000 m, 1500 m, 3000 m, 5000 m, 10 000 m i w wieloboju łyżwiarskim oraz rekordzistą Polski na dystansach 3000 m, 5000 m, 10 000 m i w wieloboju łyżwiarskim. Zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Erfurcie w 2002 roku na dystansie 10 000 m. Jest też brązowym medalistą Mistrzostw Świata 2002 na dystansie 10 000 m i Mistrzostw Europy 2003 na 5000 m.

Sportowiec wyjaśnił uczniom znaczenie idei olimpijskiej oraz dzielił się wiedzą z zakresu historii igrzysk. Zachęcał młodzież do wzięcia udziału w konkursie „Zostań Olimpijczykiem”, w którym główną nagrodą jest wyjazd na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro w 2016. „Zostań Olimpijczykiem” to ogólnopolska akcja edukacyjna skierowana do uczniów. Jej celem jest popularyzacja idei sportowej rywalizacji i ducha olimpijskiego oraz zachęcanie młodych ludzi do rozwijania swoich zainteresowań.

W czasie spotkania pan Paweł przekonywał, że każdy z nas powinien znaleźć czas na rozwój ciała, umysłu i  ducha. Spotkaniu towarzyszyła bardzo dobra atmosfera, a uczniowie z zainteresowaniem słuchali mistrza.

Na koniec prelekcji pan Paweł przeprowadził konkurs wiedzy olimpijskiej, do którego wybrani zostali następujący uczniowie: Karolina Hnat, Paulina Gajoska, Michał Marciniec, Arkadiusz Baran, Izabela Zięba, Julia Jasionowicz, Kinga Dziadosz, Maciej Tłuściak, Jan Suski i Krystian Kostrząb. Ponieważ wszyscy uczestnicy udzielili prawidłowych odpowiedzi, o zwycięstwie zadecydowała Pani Dyrektor, losując szczęśliwy numer zwycięzcy. Został nim Krystian Kostrząb, który otrzymał upominek od naszego gościa.

Spotkanie zakończyło się rozdawaniem autografów, robieniem pamiątkowych zdjęć i wpisem do kroniki:
Zostań Olimpijczykiem. Ogień topi wosk, ale hartuje stal.
Dla Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie − Paweł Zygmunt.

 

VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie

Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie już po raz VIII obchodził Dzień Patrona Szkoły, którym jest bł. ks. Władysław Findysz – Męczennik. Uroczyste obchody odbyły się 15 grudnia br., a rozpoczęła je msza święta w żmigrodzkim sanktuarium. Ksiądz kustosz Henryk Maguda wygłosił okolicznościową homilię, w której przybliżył postać patronującego szkole od 2006 roku ks. Władysława Findysza. Oprawę mszy świętej przygotowała młodzież pod opieką katechetki Marii Gołębiowskiej-Bugno.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Żmigrodzie. Na akademii gościliśmy wójta gminy Grzegorza Barę, ks. Henryka Magudę, przewodniczącą Rady Rodziców Marzenę Trybus oraz wiceprzewodniczącą Bogusławę Kostrząb. Po wprowadzeniu sztandarów szkoły i odśpiewaniu hymnów głos zabrała dyrektor szkoły Alicja Witkowska. Zgromadzonym zapadły w pamięci słowa wystąpienia:

Zwracam się do wszystkich, których los związał nawet na krótką chwilę z naszą szkołą, aby przechodząc obok kącika pamięci poświęconego bł. ks. Władysławowi Findyszowi, zatrzymali się chociaż na krótką chwilę, by spojrzeć na człowieka, który znaczną część swojego życia poświęcił służbie ludziom. W czasach, kiedy brakuje nam autorytetów, mogę z całą stanowczością stwierdzić, że patron naszej szkoły swoją postawą i działaniami zasłużył na szacunek i pamięć.

Głos zabrali także zaproszeni goście. Następnie wszyscy z wielką przyjemnością obejrzeli część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem nauczycielek: Joanny Kmieć, Barbary Świerzowskiej i Małgorzaty Tłuściak. Na pięknie udekorowanej scenie, gdzie centralne miejsce zajmował portret patrona, wystąpili uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

Program miał formę telewizyjnego reportażu, w którym znalazły się refleksje o ks. Findyszu wyrażone przez starsze i młodsze pokolenie. W przedstawieniu zostały zaprezentowane wiersze naszych uczniów napisane na coroczny konkurs literacki.

Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie z kółka gitarowego pod kierunkiem bibliotekarza Piotra Figury oraz młodzież należąca do scholi parafialnej. Miłą pamiątką dla każdego ucznia był specjalnie przygotowany na tę okazję folder oraz książeczka „Twój Patron”, ufundowane przez organizatorki akademii.

W szkole odbywał się przegląd piosenki religijnej, który prowadziła katechetka Maria Gołębiowska-Bugno. Wszystkie klasy zostały nagrodzone pachnącymi pierniczkami upieczonymi specjalnie na tę okazję.

Dzień Patrona miał nie tylko wymiar duchowy i artystyczny. 11 grudnia wśród nauczycieli i pracowników szkoły przeprowadzono już po raz 10 zbiórkę artykułów spożywczych dla potrzebujących uczniów i ich rodzin. Przygotowano w ten sposób 5 świątecznych paczek, które wręczono rodzinom w tym szczególnym dla nas dniu. To właśnie przykład Patrona pokazuje nam, że nie należy być obojętnym wobec drugiego człowieka, zwłaszcza w czasie przedświątecznym, kiedy cała Polska uczestniczy w akcji Szlachetna Paczka.

Dzień Patrona jest szczególnym wydarzeniem w życiu społeczności szkolnej. Zawsze pozostaje w pamięci wszystkich uczestników uroczystości jako dzień kultywowania fundamentalnych wartości.

VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie

 

Młodzież węgierska w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie

wymianaW dniach 4 – 7 września 2014 r. gościliśmy uczniów i nauczycieli z Putnoka na Węgrzech. To już kolejna wizyta naszych przyjaciół w ramach współpracy polsko-węgierskiej. W tym roku minie 11 lat od podpisania umowy o współpracy pomiędzy gminą Nowy Żmigród a miastem Putnok, dzięki której nasi uczniowie wyjeżdżają na Węgry, a młodzież węgierska przybywa do Polski.

Nasi uczniowie bardzo mile wspominają wyjazdy, podkreślają gościnność oraz sympatię rówieśników i mieszkańców Putnoka. Po powrocie z Węgier nie można zapomnieć o atrakcjach, jakie czekały na naszych uczniów i nauczycieli. Wymienić należy m.in. wycieczki do Egeru, Miszkolca, zwiedzanie Jaskini Aggtelek, występy artystyczne, pokazy sportowe, wyjazdy na pływalnię, ogniska, dyskoteki.

Nasza szkoła także stara się, aby pobyt węgierskich gości był interesujący. Pokazaliśmy im m.in.: Bieszczady, Zalew w Solinie, Krynicę, Łańcut, Zakopane. Nie mogło zabraknąć wyjazdów do Krempnej, Folusza i wycieczki na Górę Grzywacką.

W tym roku z okazji przyjazdu Węgrów na korytarzu powstała gablota, w której umieszczone zostały zdjęcia, prezenty i pamiątki świadczące o naszej współpracy. Gablotę przygotował bibliotekarz – Piotr Figura. Prezentem, jaki tym razem otrzymaliśmy, jest piernikowa szkatuła, a w niej 28 piernikowych serc z imionami i nazwiskami uczestników przyjazdu. Czerwona szkatuła ma kształt serca, na którym widnieje herb Putnoka.

W pierwszym dniu pobytu naszych przyjaciół odbyły się zawody sportowe, podczas których mogliśmy się pochwalić nowymi boiskami. Młodzież rywalizowała zaciekle, ale w przyjaznej i sportowej atmosferze.

Drugiego dnia wielkim wydarzeniem była całodniowa wycieczka do stolicy polskich Tatr – Zakopanego. Zwiedzenie tego miasta było marzeniem Węgrów. Razem z przewodnikiem grupa polsko-węgierska zobaczyła skocznie narciarskie. Wielka Krokiew zrobiła na wszystkich niesamowite wrażenie. Kolejny punkt wycieczki to Kościółek na Krzeptówkach, który górale zbudowali specjalnie dla papieża Jana Pawła II. Następnie był wyjazd kolejką krzesełkową na Butorowy Wierch i przejście wzdłuż Gubałówki, skąd można podziwiać piękną panoramę Tatr. Zjazd z Gubałówki odbył się kolejką szynową. Wszędzie, gdzie byliśmy, spoglądał na nas Giewont – śpiący rycerz. Ostatni punkt wycieczki to spacer i zakup pamiątek na Krupówkach. Wszyscy byli zachwyceni pobytem w Zakopanem tym bardziej, że dopisała wyjątkowa pogoda.

W programie trzeciego dnia zaplanowaliśmy wyjazd do Folusza, spacer na Diabli Kamień oraz ognisko. Po południu odbył się koncert przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Wspólne śpiewy w różnych językach dały wszystkim wiele radości. Zakończeniem tego dnia była dyskoteka w szkole.

Niedziela to ostatni dzień pobytu w Nowym Żmigrodzie. Każda z rodzin, która gościła Węgra, proponowała swoje zajęcia dla dzieci. Opiekunów zaprosiliśmy do Rymanowa Zdroju, gdzie właśnie odbywał się FESTIWAL SMAKÓW KARPACKICH. W Rymanowie nie można było pominąć Pijalni Wód Zdrojowych. Po wspólnej degustacji wód i spacerze deptakiem wszyscy udali się na obiad do restauracji „Jaś Wędrowniczek”.

Po południu ze łzami w oczach pożegnaliśmy naszych przyjaciół, którzy udali się w drogę powrotną do Putnoka. Ze strony Węgrów usłyszeliśmy mnóstwo bardzo ciepłych, wzruszających i miłych słów: „Czujemy się tu jak w rodzinie, otrzymujemy od Was bardzo dużo miłości i serca, zapraszamy do Putnoka w przyszłym roku”.

Mamy nadzieję, że wszyscy będą bardzo miło wspominać ten pobyt. Wymiana młodzieży to wspaniały sposób na poznanie kultur obu krajów, zwyczajów, a przede wszystkim doskonalenie umiejętności językowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i ich Rodzicom za przyjęcie młodzieży węgierskiej do swoich domów, Wójtowi Gminy za wsparcie finansowe, a nauczycielom za zaangażowanie i przygotowanie zajęć, występów i opiekę w czasie wycieczek.

Wymiana polsko-...
Wymiana polsko-węgierska 2014 Wymiana polsko-węgierska 2014
Wymiana polsko-...
Wymiana polsko-węgierska 2014 Wymiana polsko-węgierska 2014
Wymiana polsko-...
Wymiana polsko-węgierska 2014 Wymiana polsko-węgierska 2014
Wymiana polsko-...
Wymiana polsko-węgierska 2014 Wymiana polsko-węgierska 2014
Wymiana polsko-...
Wymiana polsko-węgierska 2014 Wymiana polsko-węgierska 2014
Wymiana polsko-...
Wymiana polsko-węgierska 2014 Wymiana polsko-węgierska 2014
Wymiana polsko-...
Wymiana polsko-węgierska 2014 Wymiana polsko-węgierska 2014

 

Kampania „Odpowiedzialny Kierowca” 2014

Gmina Nowy Żmigród przystąpiła do kampanii „Odpowiedzialny Kierowca”, która jest pierwszą w Polsce kompleksową kampanią profilaktyczną jednoczącą samorządy przeciw pijanym kierowcom! Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych. Głównym partnerem kampanii „Odpowiedzialny Kierowca” jest kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, a także Komendant Główny Policji, Komendant Państwowej Straży Pożarnej, Prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP.

Kampania „Odpowiedzialny Kierowca” opiera się na profesjonalnych materiałach edukacyjno-profilaktycznych kierowanych do dzieci ze szkoły podstawowej, młodzieży gimnazjalnej, licealistów, młodych kierowców oraz dorosłych użytkowników dróg.   

Trzy cele kampanii to:
– zero tolerancji dla pijanych kierowców,
– zero tolerancji dla kierowców wsiadających za kierownicę pod wpływem narkotyków i środków odurzających,
– zero tolerancji dla brawury i nieznajomości przepisów drogowych.

Do kampanii przystąpił Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie (szkoła podstawowa i gimnazjum). W programie wzięły udział dzieci z klas IV – VI. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia związane z bezpieczeństwem dzieci na drodze. Uczniowie otrzymali ulotki. Materiały edukacyjne trafiły także do rodziców. Ponadto, uczniowie klas IV uczestniczyli w teście na kartę rowerową. Zdobytą wiedzę mogli wykorzystać na egzaminie, który odbył się 17 czerwca. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i odblaskowe zawieszki. Materiały edukacyjne z Programu zostały wykorzystane również przez pedagog szkolną, która przygotowała na ich podstawie gazetkę tematyczną.

Gimnazjaliści wspólnie z panią pedagog, za zgodą Komendanta Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie pana Jacka Krzyżaka, rozdali ponad 200 pakietów po dwie ulotki („Jazda bez kaca” i „Odpowiedzialny kierowca”) kierowcom i mieszkańcom gminy. Dzięki uprzejmości kierowców PKS Jasło i BUS pasażerowie otrzymali do uczniów ulotki „Pozytywny autobus – kultura w komunikacji publicznej”. Ulotki te trafiły również do wszystkich uczniów jeżdżących autobusem szkolnym. We wrześniu 2014 roku chętni uczniowie wezmą udział w zajęciach „Ruszam na wieś!” i „Ruszam do miasta!”. Uczniowie zaangażowani w kampanię otrzymali pamiątkowe dyplomy a nauczyciele certyfikaty.

Odpowiedzialny Kierowca to nie tylko osoba, którą widzimy za kierownicą samochodu. To przede wszystkim odpowiedzialny użytkownik ruchu drogowego – rowerzysta, motocyklista, a także pieszy, którego zachowanie również  wpływa na bezpieczeństwo na drodze.

Środki na realizację kampanii pozyskano z funduszy przeznaczonych na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania

Joanna Kmieć

 

„Odpady – czy można coś zrobić z tym problemem?”

W dniu 16 czerwca 2014 r. w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie, odbył się szkolny konkurs ekologiczno-chemiczny z zakresu wiedzy o gospodarowaniu odpadami: „Odpady – czy można coś zrobić z tym problemem?”. W konkursie wzięły udział klasy pierwsze gimnazjum.

Tematyka konkursu obejmowała wiadomości dotyczące: odpadów, recyklingu, selektywnej zbiórki odpadów, surowców wtórnych, szkła, stłuczki szklanej, papieru, makulatury, tworzyw sztucznych oraz wiadomości z chemii (na poziomie klasy I gimnazjum).

Konkurs składał się z kilku etapów:
– prezentacja rzeźb wykonanych z odpadów (po jednej na klasę),
– część pisemna – uczniowie pisali test w 3 osobowych zespołach,
– część plastyczna – uczniowie prezentowali wcześniej przygotowany plakat odpowiadający na pytanie: „Jak uchronić naszą małą ojczyznę przed lawiną odpadów?”,
– koło fortuny – każdy 3 – osobowy zespół kręcił kołem odpowiadając na wylosowane pytanie.

Głównym członkiem komisji była pani Barbara Mielniczek – pracownik Urzędu Gminy w Nowym Żmigrodzie z zakresu ochrony środowiska. Konkurs zorganizowały Barbara Świerzowska – nauczycielka chemii i biologii oraz Joanna Kmieć – pedagog szkolny.

Zwyciężyła klasa 1b. Klasy otrzymały pamiątkowe puchary, dyplomy, nagrody książkowe, kalendarze i słodycze ufundowane przez organizatorki konkursu. Uczniowie otrzymali także albumy „Gmina Nowy Żmigród”i breloki ufundowane przez Wójta Gminy Nowy Żmigród oraz przewodniki „W dorzeczu Wisłoka i Wisłoki” od Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Subregion Magurski – Szansa na Rozwój”.

"Odpady – czy ...
"Odpady – czy ...
"Odpady – czy ...
"Odpady – czy ...
"Odpady – czy ...
"Odpady – czy ...
"Odpady – czy ...
"Odpady – czy ...
"Odpady – czy ...
"Odpady – czy ...
"Odpady – czy ...
"Odpady – czy ...
"Odpady – czy ...
"Odpady – czy ...
"Odpady – czy ...

 

Dzień Matki w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie

26 maja 2014 r. obchodziliśmy Dzień Matki. Uroczysta akademia, na którą zaproszono wszystkie mamy uczniów z naszej szkoły, odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury. Panie przybyły bardzo licznie, często w towarzystwie swoich pociech. Uroczystość zgromadziła blisko 90 matek. Pani dyrektor Alicja Witkowska przywitała zebranych  i złożyła serdeczne życzenia.

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali specjalny  program. Na pięknie udekorowanej scenie  nie mogło zabraknąć piosenek, tańców i skeczów z życia mamy.  Jako pierwszy odważnie wystąpił Maciej Marciniec, śpiewając piosenkę „Uściskam mamę”. W scence „ Laurka”  z powodzeniem zagrało rodzeństwo Ania  i Adam Zdebik. Piosenkę „Mama tu jest i patrzy na mnie”  śpiewał Dawid Woźnica. Dialog „U pediatry” należał do  Małgorzaty Trzeciak i  Iwony Marchewki. Rolę dzieci zagrali – Ania Mroczka i Bartek Paluch, którzy  także recytowali wierszyk „Nasza mama”. „Jezioro łabędzie” zatańczyli Mariusz Głodziak, Aleksander Krzanowski, Szymon Brożyna,  Krystian Skwara. Ten występ wywołał największe rozbawienie i aplauz widowni. W skeczu  „Konsola” wystąpili Ola Palcar i  Jakub Idzik. Jakub zaśpiewał również piosenkę  „A ja wolę moją mamę”. W scence  „Troje dzieci” Ola Kopa, Marek Kłosowski i Kasia Bieniek ukazali rolę mamy z punktu widzenia rodzeństwa. Piosenkę „Bałkanica dla mamy” z samodzielnie ułożonym tekstem grały i śpiewały Ania Zdebik – gitara, Sylwia Łącka - skrzypce, Ewa Trybus, Ola Źrebiec. Rolę narratora pełnił Maciej Tłuściak. Na zakończenie chóralne „Sto lat”  dla  mam odśpiewali wszyscy wykonawcy. Publiczność nagrodziła występy gromkimi brawami.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród dla mam, których dzieci brały udział w trzech szkolnych konkursach. W konkursie plastycznym „Portret mojej mamy” (klasy I – III sp) nagrody otrzymały panie: Jolanta Kmiecik,  Anna Buczyńska,  Małgorzata Kudłaty.           W konkursie literackim  „Za co kocham moją mamę” (klasy IV – VI) wygrały panie: Teresa Nowak,  Ewelina Leputa,  Marta Brożyna, Barbara Gryziec. W konkursie fotograficznym „Dzień z życia mamy” (klasy I- III gimnazjum) nagrody przyznano paniom: Annie Kucharskiej, Annie Barańskiej, Zofii Smyce. Mamy otrzymały pamiątkowe, ręcznie wykonane przez panią Barbarę Świerzowską  ozdobne książki i kwiaty z bibuły. Podsumowaniem uroczystości było losowanie ponad 50 fantów pozyskanych przez organizatorki od sponsorów. Wśród atrakcyjnych nagród znalazły się: Zaproszenie na obiad do restauracji „Wichrowe Wzgórze” i  do „Zajazdu Pod Małym Laskiem”. Kwiaty od pań: Edyty Piątkowskiej, Renaty Mroczki i Doroty Stoś. Bony ubraniowe ufundowane przez: panią Beatę Kurdziel, sklep „Kubuś” pani Barbary Wiklowskiej, sklep IKA. Ikona od pani Dominiki Jędrzejczyk -Wielgosz. Wizyty w zakładach fryzjerskich: pani Bogusławy Skwary, pani Haliny Twardzik, pani Jolanty Miśkowicz, pana Adama Źrebca. Kosmetyki  od pani Agnieszki Doktor i pani Marty Brożyny. Wizyta w zakładzie kosmetycznym  pani  Melanii Wierdak. Bieżniki  ufundowała pani Anna Barańska. Gofrownica od firmy JANPOL z Łężyn. Zestaw filiżanek podarowała pani Beata Przybyłowska. Parasol ofiarowała pani Ewa Tocka. Zestaw książek przekazała pani Bolesława Stachura. Rozlosowany został także upominek od pani Bogusławy Łukaszewskiej. Przewodniki po naszej okolicy – Stowarzyszenie Subregion Magurski. Słodkości i kawy ufundowali: pani Agnieszka Pięta, sklep HIT POL, sklep ALFA. Wyroby szklane – Huta Szkła w Jaśle. Dzień Matki upłynął w wesołej, pogodnej i odświętnej atmosferze. W tym roku szkolnym uroczystość zorganizowały nauczycielki: Małgorzata Tłuściak, Barbara Świerzowska i Joanna Kmieć. Pomocą służyli następujący uczniowie: Karolina Winiarska, Ada Sowa, Bartosz Marszałek, Mateusz Wilk.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Mamom, które przybyły na uroczystość, uczniom za występy oraz ofiarodawcom za wspaniałe nagrody i upominki.

Dzień Matki w Z...
Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie
Dzień Matki w Z...
Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie
Dzień Matki w Z...
Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie
Dzień Matki w Z...
Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie
Dzień Matki w Z...
Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie

 

Sukces w Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko”

W dniu 31 marca 2014 roku pięciu uczniów z Gimnazjum w Nowym Żmigrodzie wzięło udział w Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko”. Byli to:

  1. Pieniądz Michał, kl. 2a
  2. Kurdziel Krystian, kl. 2b
  3. Błoniarz Patryk, kl. 3b
  4. Paluch Konrad, kl. 3a
  5. Głodziak Mariusz, kl. 3a

Michał Pieniądz, zdobył 92,50 punktów i tytuł TAONA.

Tytuł „taon” uzyskują osoby, które otrzymały co najmniej 75 i mniej niż 100 punktów.

Konkurs rozgrywany jest na pięciu poziomach:
• Klasy 1-2 gimnazjum
• Klasy 3 gimnazjum
• Klasy I liceum i technikum
• Klasy II liceum i technikum
• Klasy III liceum, klasy III i IV technikum

Klasa

1-2 gim

3 gim

I lic

II lic

III lic

Średnia pkt.

57,8

49,2

37,9

49,2

52,8

Mediana pkt.

55,00

45,75

36,00

47,50

51,00

 

 

 

 

 

 

W obecnej edycji konkursu wzięło udział około 16000 uczniów z prawie 1300 szkół. Średnie i mediany zdobytych punktów przedstawiają się następująco:

Tegoroczne zadania okazały się być trudniejsze niż w zeszłym roku. Konkurs został sfinansowany z funduszy Rady Rodziców Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie.

Serdecznie gratulujemy Michałowi !!!

Organizator konkursu w szkole:
Barbara Świerzowska

 

Eliminacje Powiatowe OTWP

 W dniu 4 kwietnia 2014 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Jaśle odbył się konkurs w ramach eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". W zmaganiach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, którzy wcześniej odnieśli sukces w eliminacjach gminnych. Organizatorem eliminacji był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Jaśle wspólnie z Komendą Powiatową PSP. Współorganizatorami turnieju w roku bieżącym byli: Starosta Jasielski, Nadleśnictwo Kołaczyce, Magurski Park Narodowy oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jaśle.

W finale powiatowym OTWP wzięło udział 23 uczniów uczniów w 3 kategoriach. Zwycięzcy eliminacji powiatowych zakwalifikowali się do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się 20.05.2014 r. w Rudniku nad Sanem. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody i upominki, których fundatorami byli: Starostwo Powiatowe w Jaśle, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Jasło, Nadleśnictwo Kołaczyce, Mazurski Park Narodowy, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego oraz ZOP ZOSP RP w Jaśle.

Klasyfikacja:

Szkoły Podstawowe
1. Łukasz Paździerz (Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle)
2. Grzegorz Zięba (Szkoła Podstawowa w Brzyskach)
3. Kacper Buda (Szkoła Podstawowa w Kołaczycach)

Gimnazja
1. Magdalena Stopa (Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie)
2. Miłosz Bachórz (Gimnazjum w Brzyskach)
3. Kamil Maczuga (Publiczne Gimnazjum w Dębowcu)

Szkoły Ponadgimnazjalne:
1. Arkadiusz Ochałek (Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach)
2. Patryk Wojnarowicz (Zespół Szkół w Trzcinicy)
3. Marcin Staniszewski (I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle)

 KPP PSP Jasło

Gimnazjaliści z Nowego Żmigrodu w finale V Powiatowego Turnieju Wiedzy „1 z 12”

2 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle odbył się V Powiatowy Turniej Wiedzy „1 z 12”. Do Turnieju zostało zgłoszonych 47 uczniów z gimnazjów powiatu jasielskiego: Gimnazjum nr 5 w Jaśle, Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Gimnazjum w Nowym Żmigrodzie, Osieku Jasielskim, Brzyskach, Cieklinie, Sieklówce, Nienaszowie, Osobnicy. Gimnazjum w Nowym Żmigrodzie reprezentowali: Aleksandra Kopa, Magdalena Stopa, Natalia Leputa, Patryk Błoniarz i Jakub Roczniak. Opiekunem była Joanna Kmieć.

Pytania sprawdzały interdyscyplinarną wiedzę uczniów na poziomie klasy trzeciej. Turniej składał się z II etapów. Pierwszy polegał na rozwiązaniu w ciągu 30 minut testu zawierającego 30 pytań zamkniętych. Za każdą dobrą odpowiedź uczestnik otrzymał 1 pkt.

Podczas przerwy Komisja Konkursowa poprawiała prace uczniów, natomiast uczestnicy brali udział w zajęciach przygotowanych przez organizatora.

Do etapu finałowego zakwalifikowano 12 uczestników – finalistów, którzy uzyskali największą liczbę punktów w pierwszym etapie. Wszyscy nasi uczniowie znaleźli się w finale.

W finale Turnieju uczniowie udzielali ustnych odpowiedzi na 5 wylosowanych przez siebie z listy przygotowanych przez organizatora pytań finałowych. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali 3 pkt.

Uzyskane punkty w I i II etapie Turnieju zostały zsumowane i zadecydowały one o kolejności zajętego w Turnieju miejsca.

Jedną z dwunastu została Aleksandra Kopa. III miejsce zajęła Magdalena Stopa a V miejsce przypadło Jakubowi Roczniakowi. Natalia Leputa i Patryk Błoniarz zostali finalistami Turnieju.

Gościem honorowym był Pan Zbigniew Dranka − przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Radzie Powiatu Jasielskiego. Turniej koordynuje Pani mgr Urszula Budziak.

„Papierosy? Nie, dziękuję! Nie śmierdzę!”

Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie przyłączył się do  ogólnopolskiego Programu Profilaktycznego „Papierosy? Nie dziękuję! Nie śmierdzę!”. Program adresowany jest do uczniów oraz rodziców. W szkole działaniami kieruje pedagog szkolny Joanna Kmieć.

Program ma charakter profilaktyczno-edukacyjny. W grupach wiekowych, do których jest skierowany, palenie tytoniu odbywa się głównie w sposób incydentalny, a nie nałogowy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy uzależniony od nikotyny palacz zaczynał od jednego, zwykle przypadkowego papierosa.

Celem programu jest dotarcie do jak największej liczby młodych ludzi (i zwiększenie ich świadomości) z informacjami o szkodliwości palenia papierosów oraz e-papierosów, a także dostarczenie osobom dorosłym wiedzy o skutkach biernego palenia.

Materiały dla szkoły podstawowej zwracają większą uwagę na budowanie postaw asertywnych, a materiały dla gimnazjalistów skupiają się na pokazywaniu negatywnych skutków palenia, które pojawią się nie za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, ale dotykają młodych ludzi już teraz. Złe samopoczucie, brzydki zapach, zmiany w wyglądzie, strata pieniędzy – to tylko niektóre z realnych efektów palenia. Dodatkowo materiały edukacyjne zarówno dla szkoły podstawowej, jak i gimnazjum zawierają podstawowe informacje o szkodliwości substancji smolistych, nikotyny oraz innych składników zawartych w papierosach.

Materiały dla gimnazjalistów przestrzegają również przed e-papierosami, które stają się dla wielu zamiennikiem „zwykłego” palenia. Mimo, że nie występują w nich niezdrowe substancje powstałe w procesie spalania, e-papierosy zawierają szkodliwą nikotynę oraz inne niezbadane do końca dodatki, których skutków nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Udział w programie został sfinansowany z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

"Słoneczne Dni Jasła" 

10  maja 2013 roku uczniowie Zespołów Szkół w Nowym Żmigrodzie, Łężynach i Nienaszowie wzięli udział w imprezie kulturalno-sportowej  organizowanej w ramach „Europejskich Słonecznych Dni” przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. Happening odbywał się na stadionie sportowym przy ulicy Śniadeckich w Jaśle oraz na terenie Ogródka Jordanowskiego. Impreza miała na celu promowanie odnawialnych źródeł energii.

Zaproszono laureatów szkolnych  konkursów organizowanych w szkołach z dwudziestu gmin należących do Związku wraz z opiekunami. Uczniowie wzięli udział w „biegu po słońce”, malowali prace plastyczne o tematyce energii odnawialnej, uczestniczyli w ciekawych zajęciach przygotowanych przez organizatorów.  Uczestnicy biegów i konkursu plastycznego otrzymali cenne nagrody z rąk burmistrza Miasta Jasła Andrzeja Czerneckiego, burmistrza Brzostku Leszka Bieniaka oraz asystenta Wojewody Podkarpackiej Elwiry Musiałowicz-Czech.

 

Gimnazjaliści z Nowego Żmigrodu
w finale Powiatowego Turnieju Wiedzy 1 z 12 

26 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle odbył się IV Powiatowy Turniej Wiedzy „1 z 12”. Do Turnieju zostało zgłoszonych 54 uczniów z 11 gimnazjów powiatu jasielskiego: Gimnazjum nr 4 w Jaśle, Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Gimnazjum w Nowym Żmigrodzie, Osieku Jasielskim, Skołyszynie, Brzyskach, Cieklinie,  Bieździedzy,  Sieklówce,  Nienaszowie,  Szebniach. Gimnazjum w Nowym Żmigrodzie reprezentowali: Katarzyna Potera, Angelika Smyka, Barbara Trybus, Krystian Lisowski i Paweł Musiał. Opiekunem była Joanna Kmieć – pedagog szkolny.                  

Pytania sprawdzały interdyscyplinarną wiedzę uczniów na poziomie klasy trzeciej. Turniej składał się z II etapów. Pierwszy polegał na rozwiązaniu w ciągu 30 minut testu, zawierającego 30 pytań zamkniętych. Należało wybrać jedną z czterech możliwych odpowiedzi. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnik otrzymał 1 pkt.

Podczas przerwy Komisja Konkursowa poprawiała prace uczniów, natomiast uczestnicy brali udział w zajęciach przygotowanych przez organizatora. Do etapu finałowego zakwalifikowano 12 uczestników – finalistów, którzy uzyskali największą liczbę punktów w pierwszym etapie. Byli to m.in. Katarzyna Potera i Krystian Lisowski z Gimnazjum w Nowym Żmigrodzie.

W finale Turnieju uczniowie udzielali ustnych odpowiedzi na 5 wylosowanych przez siebie z listy przygotowanych przez organizatora pytań finałowych. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali 3 pkt.

Uzyskane punkty w I i II etapie Turnieju zostały zsumowane i zadecydowały one o kolejności zajętego w Turnieju miejsca. Wśród laureatów znalazł się Krystian Lisowski, a tytuł finalistki otrzymała Katarzyna Potera.

Gościem honorowym był Pan Zbigniew Dranka − przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Radzie Powiatu Jasielskiego. Turniej koordynuje mgr Urszula Budziak.  

Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.            

 

Gimnazjaliści z Nowego Żmigrodu przyrodnikami na medal 

W czwartek 28 września 2012 roku odbył się turniej wiedzy przyrodniczej "Przyrodnik na medal", zorganizowany przez Magurski Park Narodowy. Walczyło w nim 6 drużyn z okolicznych gimnazjów − z Lipinek, Krygu, Cieklina, Krempnej, Nienaszowa i Nowego Żmigrodu. Zadaniem trzyosobowych drużyn było jak najszybsze pokonanie trasy z Przełęczy Hałbowskiej, żółtym szlakiem, do Muzeum w Krempnej i poprawnie wykonanie  zadań otrzymanych od pracowników Parku w dziewięciu rozlokowanych na trasie punktach. Uczniowie musieli wykazać się głównie wiedzą z biologii, historii regionu i wiedzą o Magurskim Parku Narodowym. 

Po dotarciu do muzeum i podliczeniu punktacji ogłoszono wyniki:
I miejsce − Uczniowie Gimnazjum  w Nowym Żmigrodzie'
II miejsce  − Uczniowie Gimnazjum w Krempnej'
III miejsce − Uczniowie Gimnazjum w Cieklinie.

Uczniowie z Gimnazjum w Nowym Żmigrodzie po raz pierwszy wzięli  udział w tym konkursie. Drużyna wystąpiła w składzie: Katarzyna Potera, Marcin Hućko i Jakub Roczniak. Opiekunem grupy była Joanna Kmieć.

Każdy laureat otrzymał cenne nagrody: gadżety z Magurskiego Parku Narodowego, encyklopedię i krzesło obrotowe z serii Sedia Natura − Gatto. Na tapicerce głównej nagrody ufundowanej przez Nowy Styl jest ryś.

Członkami Komisji Konkursowej były panie Katarzyna Gładysz, Urszula Olchawa i Magdalena Kuś. 

Konkurs zorganizowano przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

 

Dzień "Szkoły bez Przemocy"

W dniu 5 czerwca 2012 r.  w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie odbył się Dzień Szkoły bez Przemocy. W tym roku na 3 dni przed wielkim świętem w Polsce − EURO 2012 − szkoły uczestniczące w ogólnopolskiej akcji Szkoła bez Przemocy obchodziły ten dzień pod hasłem „Kibicuję Fair Play”. Tego dnia zaplanowano liczne atrakcje, konkursy i zajęcia dla uczniów na boisku szkolnym, ale z powodu padającego deszczu plan uległ zmianie.  

Akcję rozpoczęliśmy od głośnego przemarszu ze szkoły do GOK-u, gdzie dzięki uprzejmości dyrektora Jerzego Dębca zajęcia odbyły się w sali widowiskowej. Uczniowie ubrani w biało-czerwone stroje, wyposażeni w trąbki, szaliki, gwizdki i flagi przygotowali pod opieką wychowawców pokaz kibicowania: śpiewano Koko, koko euro spoko, Stadion oszalał, skandowano hasła sportowe i okrzyki. Było bardzo głośno i radośnie.

W czasie święta wystąpiły „Mistrzynie z kuchni”, które codziennie zmagają się z ciekawymi dyscyplinami sportowymi: wielokrotna mistrzyni w ubijaniu ziemniaków metrowym tłuczkiem − Halina Zima, 5-krotna mistrzyni w wiosłowaniu w zupie  − Beata Nadymus, wielokrotne medalistki w podnoszeniu 100-litrowych garnków na zupę:  Iwona Leśniak i Bożena Jastrzębska, wielokrotna mistrzyni w podrzucaniu naleśnika na patelni − Marzena Merchwa. Panie ubrane w stroje w barwach narodowych kilkakrotnie wychodziły na scenę, otrzymując od zebranej publiczności ogromne brawa.

W tym dniu uczennica klasy szóstej miała 13 urodziny. Cała społeczność szkolna odśpiewała dla niej sto lat, a szefowa kuchni Beata Nadymus upiekła dla niej w prezencie specjalny urodzinowy tort z wystrzałowymi świeczkami.

Na zakończenie spotkania odbyło się losowanie nagród, wśród których znalazły się m. in.: deskorolki, piłki, śpiwór, albumy, książki, zegar/kalendarz, szklane „kury koko euro spoko”, zdjęcia z autografami Grupy MoCarta. W losowaniu brali udział uczniowie i pracownicy szkoły, którzy zakupili w szkole specjalny kupon. Sponsorami nagród i fantów w loterii byli: Alicja Winiarska – supermarket Atlantik; Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych; wicestarosta Franciszek Miśkowicz; Magurski Park Narodowy; Rada Rodziców; GOK; Stowarzyszenie "Subregion Magurski"; nauczyciele Zespołu Szkół: Alicja Witkowska, Tomasz Źrebiec, Małgorzata Sudyka, Małgorzata Tłuściak, Joanna Kmieć; Beata i Adam Durałowie z Mytarki; Joanna Dykas − nauczycielka SP w Kątach; Małgorzata Opałka z Łężyn; Teresa Stopa z Mytarzy; Stanisława Trzeciak  z Nowego Żmigrodu;  absolwenci naszej szkoły: Paulina Bąk i Grzedorz Nadymus z Nowego Żmigrodu; „Duet-Papier” s.c. Warywoda i Stachaczyński;  Księgarnia „Tania książka”.

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy