^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kątach trafił fabrycznie nowy lekki samochód pożarniczy na podwoziu Renault Master. W sobotę 29 września na placu przed remizą OSP nastąpiło jego oficjalne przekazanie jednostce. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Straży Pożarnych, Województwa, Powiatu, Gminy, Policji, Magurskiego Parku Narodowego, członkowie Wspólnoty Leśnej i Kółka Rolniczego.

Renault Master od mieleckiego producenta specjalizującego się w zabudowach pożarniczych spełnia wymogi stawiane pojazdom uprzywilejowanym. Posiada belkę świetlną z napisem „STRAŻ”, generator sygnałów świetlnych i dźwiękowych z możliwością podawania  komunikatów słownych, lampę błyskową koloru niebieskiego z tyłu samochodu, tablice magnetyczne z napisem „STRAŻ”, po bokach i z tyłu oznaczenie jednostki oraz nr operacyjny.

Producent wyposażył go m.in. w maszt oświetleniowy z możliwością wysunięcia go na wysokość 1,5 m nad poziom dachu, który umożliwia prowadzenie działań również w nocy; radiotelefon samochodowy; przenośną lampę halogenową (tzw. szperacz); hak typu kulkowego do przyczepy o masie całkowitej do 3,5 t; reflektor pogorzeliskowy; wyciągarkę elektryczną z prowadnicą rolkową o uciągu min. 3,5 t; wyciągarkę samochodową, hak, prowadnicę rolkową i linę oraz wysokociśnieniowy agregat wodny ze zbiornikiem wody o pojemności 200 litrów. Samochodem do działań ratowniczych będzie mogło wyjeżdżać jednocześnie sześciu ratowników.

Strażacy zamontowali na nim własny sprzęt przeniesiony z poprzedniego samochodu marki UAZ (wyprodukowanego w 1974 r.), który służył im przez kilkanaście ostatnich lat m.in. pompę pływającą, pompę szlamową, węże tłoczne, a na dachu drabinę nasadkową trzyelementową i trzy węże ssawne.

Gmina Nowy Żmigród stawia na bezpieczeństwo mieszkańców i odnawia sukcesywnie brakujący sprzęt i wyposażenie jednostek OSP. W ostatnich latach nowy samochód trafił do jednostek OSP w Skalniku i Mytarce, a dla  jednostek w Brzezowej i Tokach zakupiono sprzęt niezbędny do prowadzenia działań ochrony przeciwpożarowej: motopompy, agregaty, pilarki, czy radiotelefony. W poprzednich latach zakupiono także samochody dla innych jednostek OSP. W chwili obecnej 16 działających na terenie gminy jednostek OSP posiada 20 samochodów – mówi Wójt Gminy Nowy Żmigród, Krzysztof Augustyn.

Samochód kosztował 159 950,00 zł – 50 tys. zł przekazał Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie, 15 tys. zł Wspólnota Leśna wsi Kąty, a 3 tys. zł z własnych środków przekazało OSP Kąty. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie zakupu tegoż samochodu do  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, skąd pozyskano 22 tys. zł., a pozostałą kwotę 69 950 zł zapewniła z własnych środków.

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy